• O súbore

• Detská ľudová hudba ZUŠ Michalovce bola založená  v  roku 1977 medzi prvými ľudovými hudbami vo východoslovenskom kraji. Jej zakladateľom a dlhoročným umeleckým vedúcim bol Ivan Žecik. Od školského roku 2020 vedie DĽH  a Dievčenskú spevácku skupinu Čerkotky žiak Ivana Žecika Ondrej Novák mladší.

V krátkom časovom období získala DĽH  viacero ocenení na krajských i celoslovenských súťažiach. Medzi najvýraznejšie úspechy patrí reprezentácia ZUŠ v galaprograme Staré nôty mladých strún v Habovke, na folklórnom festivale Východná, na medzinárodnom folklórnom festivale Ambert a Issoire vo Francúzsku a  s detským speváckym zborom Pro Musica na Festivale Internacional de Música de Cantonigros v Španielsku(2002). V  roku 2008 získala na krajskej súťaži detského folklóru v Košiciach prvé miesto a titul laureát. Na celoslovenskej súťaži v Rimavskej Sobote získala 2. miesto   a zúčastnila sa na medzinárodnej tvorivej dielni v Strážnici  v Českej republike s názvom „Muzičky“. Ocenením výkonu našich mladých folkloristov bola  ďalšia pozvánka na najväčší český folklórny festival v Strážnici v júni 2010.

DĽH spolupracovala aj s mužskou speváckou skupinou Hnojňane z Mihaľovec a Ženskou speváckou skupinou Harčarki z Pozdišovec. Predstavili sa v spoločnom programe na folklórnom festivale v Terchovej v roku   2013.

V roku 2018 bola  DĽH ocenená  Cenou  primátora mesta Michalovce.

Od roku 2021 nesie DĽH ZUŠ Michalovce názov Čerkotky. DĽH vystupuje aj s Dievčenskou speváckou skupinou Čerkotky. V školskom roku 2021 vznikla  aj  Chlapčenská spevácka skupina Parobci.

V roku 2022 v  regionálnej súťaži hudobného folklóru VIDIEČANOVA HABOVKA v Michalovciach  získala Chlapčenská spevácka skupina ZUŠ Michalovce Strieborné pásmo; Detská ľudová hudba Čerkotky ZUŠ Michalovce Strieborné pásmo a Dievčenská spevácka skupina Čerkotky ZUŠ Michalovce zlaté pásmo.

Počas 45 ročnej histórie pôsobili v DĽH  viacerí hudobníci, ktorí  sa uplatnili ako pedagógovia, interpréti aj  členovia folklórnych súborov.

Počas stovák svojich vystúpení spolupracovala DĽH s množstvom folklórnych skupín a sólistov nielen v okrese Michalovce, ale aj v rámci kraja a Slovenska a priniesla veľa radosti do sŕdc tisíckam poslucháčov a divákov.

Hudobný repertoár čerpá najmä zo Zemplína, Šariša a Abova.