Školský poriadok
Školský poriadok
Školský poriadok (ďalej len ŠP) je súbor princípov a pravidiel pre žiakov. ktorými sa riadi systém školskej komunikácie v priestoroch školy i mimo nej v čase školského i mimoškolského vyučovania v súlade s ŠkVP školy a príslušnými právnymi normami.ŠP podľa § 153 upravuje výkon práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy, prevádzku a vnútorný režim školy, podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím, podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje. Riaditeľ školy alebo školského zariadenia vydá školský poriadok po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade (§ 153 Zákona 245/2008 O výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
1. Práva žiakov
Každému žiakovi školy prináležia práva, ktoré sú zakotvené vo: Všeobecnej deklarácii ľudských práv, Deklarácii práv dieťaťa prijatej OSN v roku 1959, Dohovore o právach dieťaťa z 20.novembra 1989 prijatom OSN a v ďalších medzinárodných paktoch a deklaráciách o ochrane práv dieťaťa, bez ohľadu na to, akej sú rasy, pohlavia, náboženstva, zmýšľania, národnosti, sociálneho pôvodu alebo iného postavenia. K základným právam žiakov patria predovšetkým:
1.1 Právo na vzdelanie
Každý žiak má právo na vzdelanie a vzdelávanie na základe rovnakých možností a podmienok pre všetkých. Má právo zúčastňovať sa všetkých školou organizovaných akcií i mimoškolských podujatí, koncertov, vystúpení a súťaží. Je právom žiaka, aby škola vzhľadom na svoje organizačné, finančné a materiálne možnosti, rozvíjala jeho osobnosť, nadanie, rozumové a fyzické schopnosti a potreby, formovala a pripravovala ho na aktívny a tvorivý život v dospelosti pri rešpektovaní základných ľudských práv, učiac ho zodpovednosti za svoje rozhodnutia, úcte k svojej kultúrnej svojbytnosti a uznávajúc hodnoty priateľstva a porozumenia medzi všetkými národmi a národnosťami, rasami, etnickými skupinami, s ekologickým cítením a správaním v duchu mieru a znášanlivosti. Je právom žiaka, aby poriadok a disciplína v škole bola zaisťovaná spôsobom zlúčiteľným s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa.
1.2 Právo na slobodu prejavu
Každý žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať, pričom týmto názorom sa musí venovať patričná pozornosť a predovšetkým zabezpečovať, aby názory žiakov mohli byť slobodne prezentované. Každý žiak má právo na slobodu prejavu, čo znamená slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie akéhokoľvek druhu v duchu ľudských práv, humanizmu a demokracie, či už formou ústnou, písomnou, médiami, umeleckými prostriedkami podľa vlastnej voľby. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka i seba. Právo na vlastný názor a slobodu prejavu uplatňujú žiaci predovšetkým na vyučovacích hodinách, školských i mimoškolských vzdelávacích aktivitách, na súťažiach, prezentáciách, verejných vystúpeniach, na verejnosti a pod. Každý žiak (i jeho zákonný zástupca) má právo podávať návrhy na zlepšenie organizácie vyučovania, prípadne iných činností, ktoré súvisia so školou, a to priamo riaditeľstvom školy, alebo prostredníctvom triedneho učiteľa.
1.3 Právo na súkromie, slobodu myslenia, svedomia a náboženstva
Žiaci majú právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do ich rodiny a domova, do ich korešpondencie, do ich cti a povesti. Je povinnosťou školy a všetkých jej zamestnancov chrániť žiakov školy proti porušovaniu týchto práv. Žiaci majú právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského cítenia a prejavu. Tieto práva však nesmú ohrozovať práva a slobody iných a musia byť v súlade s mravnými a právnymi normami Slovenskej republiky.
1.4 Postup do vyššieho ročníka
Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý dosiahne na konci II. polroka alebo po opravných skúškach aspoň stupeň celkového hodnotenia prospel. Na odporúčanie učiteľa hlavného predmetu možno mimoriadne nadaného žiaka po vykonaní postupových skúšok zo všetkých predmetov preradiť do vyššieho ročníka aj na konci prvého polroka.
1.5. Opravné skúšky
Žiak, ktorý je na konci 2. polroka klasifikovaný z niektorého predmetu okrem hlavného predmetu stupňom neuspokojivý, môže vykonať opravnú skúšku. Opravné skúšky sa konajú posledný týždeň letných prázdnin alebo najneskôr do 15. septembra. Do toho času žiak navštevuje podmienečne najbližší vyšší ročník.
1.6 Zásady klasifikácie a hodnotenia žiaka
Žiak má právo
a) vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom,
b) dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia,
c) na objektívne hodnotenie
2. Povinnosti žiakov
- osvojovať si vedomosti a zručnosti, rozvíjať svoje schopnosti a pripravovať sa na úspešné
ukončenie štúdia a tvorivú prácu v ďalšom živote,
- osvojovať si zásady demokracie, humanizmu, tolerancie, zodpovednosti, tvorivého a aktívneho životného štýlu, byť disciplinovaní, plniť pokyny pedagogických i nepedagogických pracovníkov a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robili česť sebe, rodičom i škole,
- chrániť vlastné zdravie i zdravie spolužiakov a iných ľudí, dbať na čistotu a poriadok a ochranu majetku v škole a v jej okolí, upozorňovať na nedostatky, hľadať a navrhovať riešenia, ktoré by pomohli skvalitňovať výchovno-vzdelávací program školy,
- byť vhodne a čisto oblečení a upravení a dodržiavať základné hygienické návyky,
- dodržiavať vyučovací čas, rozsah prestávok a plniť ďalšie ustanovenia školského poriadku,
- dodržiavať zásady bezpečnosti v škole i na mimoškolských podujatiach, požiarnu a zdravotnú bezpečnosť a rešpektovať pokyny pedagogických i nepedagogických pracovníkov v tejto oblasti,
- všímať si a brať na vedomie oznamy školy na vývesných tabuliach, podpísané riaditeľom školy, ale i oznamy vyučujúcich na príslušných hodinách a určených miestach,
- nepoužívať na vyučovaní a iných školských aktivitách mobil a iné veci, ktoré by mohli narušovať plynulý priebeh vyučovania (v prípade porušenia tejto povinnosti, žiak musí na dobu vyučovania odovzdať mobil triednemu učiteľovi a vyzdvihnúť si ho po vyučovaní),
- nevyrušovať svojich spolužiakov a zamestnancov školy v priebehu vyučovania, hlavne ak má niektorá skupina voľno a zdržiava sa v priestoroch školy,
- oznamovať zistené problémy, závady a nenastúpenie vyučujúceho na vyučovanie, ak tento
nepríde do 10 minút,
- do administratívnych priestorov vstupovať podľa pokynov a rešpektovať pracovnú dobu
vyučujúcich a ostatných zamestnancov školy,
- nefajčiť v priestoroch školy a v blízkom okolí školy a neznečisťovať prostredie.
3. Organizácia vyučovania
3.1
Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie včas( 5 minút) pred začiatkom vyučovania, prezuť sa vo vestibule školy, preobliecť sa, veci si odkladať do priestorov na to určených a pravidelne sa zúčastňovať na vyučovaní podľa schváleného rozvrhu hodín a učební všetkých povinných predmetov.
Rodičia pri vstupe do priestorov školy sa zapíšu na vrátnici s uvedením dôvodu návštevy, v opačnom prípade nevstupujú do priestorov školy - chodieb a učební. Môžu sa zdržiavať iba vo vyhradených priestoroch - vo vestibule.
Vyučovanie v ZUŠ, Michalovce, Štefánikova 20 sa začína spravidla o 12.30 hod. a končí 19.00 hod. podľa rozvrhu hodín jednotlivých pedagogických zamestnancov. V mimoriadnych prípadoch vyučovanie môže začať aj skôr podľa schváleného rozvrhu hodín. Budova ZUŠ sa zatvára o 19. 00 hod.
Budova sa otvára o 7. 30 hod. a zatvára o 19. 00. hod. Zabezpečujú hospodárski zamestnanci.
Vyučovanie prebieha aj na elokovaných pracoviskách v ZŠ Jovsa, ZŠ s MŠ F. J. Fugu Vinné, ZŠ Pavlovce nad Uhom a ZŠ J. Bilčíkovej Budkovce podľa schváleného rozvrhu hodín.
3.2
Vyučujúci si so žiakmi na prvých hodinách skupinového vyučovania dohodne spôsob ako:
- udržiavať čistotu a poriadok v triede pred a po vyučovaní, zabezpečiť preškolenie BOZP a PPO,
- zabezpečiť učebné pomôcky a iný potrebný materiál na vyučovanie,
- komunikovať na hodine,
- kedy sa budú hodnotiť a klasifikovať jednotlivé aktivity na vyučovaní,
- akým spôsobom bude prebiehať vyučovanie jeho predmetu a oboznámi žiakov s obsahom svojho plánu, predloží svoje požiadavky a tiež si vypočuje požiadavky žiakov.
3.3
Do učební vstupujú žiaci len s pedagógom.
3.4
Počas vyučovania je žiak povinný správať sa v súlade s príslušnými normami správania sa, dodržiavať nástupy na vyučovanie po prestávkach a riadiť sa pokynmi vyučujúceho. V prípade kolektívneho vyučovania žiaci čakajú v priestoroch školy určených triednym učiteľom.
3.5
Počas vyučovania žiak neopúšťa bezdôvodne priestory školy. Ak potrebuje odísť počas vyučovania, môže tak urobiť so súhlasom vyučujúceho a musí svoj odchod písomne podložiť (návšteva lekára, na písomnú žiadosť zákonného zástupcu).
3.6
Ak má žiak počas vyučovania osobné, zdravotné a iné problémy, oznámi to triednemu učiteľovi a zástupkyni riaditeľky školy. Škola zabezpečí žiakovi prvú pomoc a oznámi to zákonnému zástupcovi.
3.7
Vyučovanie sa uskutočňuje podľa schválených učebných osnov a školského
vzdelávacieho programu pre jednotlivé predmety. Vyučovacia hodina trvá 45 minút.
Vyučovacie hodiny a absencie sa zapisujú do elektronických triednych kníh a doklady o absencii zbiera a uschováva triedny učiteľ. Medzi vyučovacími hodinami sú prestávky, podľa schváleného rozvrhu.
3.8
Žiak môže mať v jednom vyučovacom dni najviac 3 vyučovacie hodiny v HO, VO, TO a v LDO najviac 3,5 vyučovacej hodiny.
3.9
Žiak sa zúčastňuje aj na spoločne plánovaných školských činnostiach, ak sú tieto odsúhlasené riaditeľkou školy(návšteva divadla, koncertov, výstav, súťaží, vystúpení alebo spoločenských podujatí)
4. Starostlivosť o majetok školy a osobné veci
4.1
Žiak je povinný šetriť a chrániť majetok školy, hudobné nástroje, učebnice, učebné pomôcky a iné. Ak svojou nedbanlivosťou alebo úmyselne spôsobí škole majetkovú škodu, musí ju svojpomocne odstrániť alebo nahradiť. Učebnice HN žiak šetrí, nepíše do nich. Nepíše ani na lavice, steny, nelepí žuvačky na nábytok a nežuje žuvačky na vyučovaní. Šetrí podlahu, nepoužíva ostré predmety, zápalky a pod., zahadzuje odpadky len do košov, neohadzuje sa rôznymi predmetmi, po poslednej skupine si vyloží stoličku na lavicu, uprace svoje miesto.
4.2
Žiak si nepožičiava veci od svojho spolužiaka bez jeho súhlasu a tiež nenosí do školy zbytočné a drahé veci, väčšie finančné čiastky. V prípade potreby si môže cenné veci odložiť na určitú dobu na riaditeľstve školy. Ak tak žiak neurobí, škola nenesie zodpovednosť za stratené alebo odcudzené cenné veci, ani za mobilné telefóny.
5. Starostlivosť o zdravie
5.1
Žiak je povinný si chrániť svoje zdravie a bezpečnosť, tiež zdravie a bezpečnosť svojich spolužiakov. Žiaci dodržiavajú epidemiologické opatrenie vychádzajúce z prijatých zákonov, vyhlášok a smerníc vydaných MŠVVaŠ SR, ÚVZ SR a RÚVZ .
5.2
Je zakázané používať v priestoroch školy a v jej okolí akékoľvek omamné látky, lieky (ak nie sú predpísané), alkohol a tiež aj distribúcia a navádzanie na ich používanie. Akékoľvek zistenie porušenia tejto povinnosti sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku aj s následnými a nekompromisnými opatreniami.
5.3
Žiakom je zakázané – prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky, používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou. Žiak, ktorý je podozrivý, že je pod vplyvom alkoholu, užíva alkohol v škole alebo školskom zariadení bude podrobený dychovej skúške. Skúšku vykoná za účasti svedkov bezpečnostný technik na škole, o dychovej skúške sa vyhotoví zápisnica. Ostatné opatrenia stanoví riaditeľ školy v rámci ochrany a bezpečnosti zdravia žiakov v školskom prostredí.
6. Evidencia a ospravedlňovanie žiakov
6.1
Rozvrh hodín schválený riaditeľkou je pre žiakov záväzný. Neprítomnosť žiaka na vyučovacej hodine sa eviduje v triednej knihe na každom predmete každým vyučujúcim každý deň. Žiak ospravedlňuje svoju absenciu hneď po nástupe do školy. Záznam o dôvode vymeškaných hodín musí byť podpísaný rodičom alebo zákonným zástupcom (v špecifických prípadoch aj inou dospelou osobou, ktorá je splnomocnená na takéto úkony). Ak sa žiak neospravedlní uvedeným spôsobom, bude jeho absencia považovaná za neospravedlnenú.
6.2
Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je zákonný zástupca alebo plnoletý žiak povinný najneskôr do dvoch dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti.
6.3
Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre vopred známe dôvody, písomne požiada rodič alebo zákonný zástupca žiaka o uvoľnenie z vyučovania.
6.4
Ak je žiak uznaný lekárom ako práceneschopný, nemôže sa zúčastňovať na vyučovaní a ostatných školských aktivitách, hlavne kvôli ochrane vlastného zdravia a zdravia iných.
6.5
Ak žiak z akýchkoľvek dôvodov vymešká v priebehu klasifikačného obdobia neprimerane vysoký počet hodín v predmete (viac ako 50 percent), vyučujúci daného predmetu má právo po zvážení a odsúhlasení v pedagogickej rade žiaka neklasifikovať a podať návrh riaditeľovi školy na jeho komisionálne preskúšanie.
6.6
Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako tri týždne, triedny učiteľ je povinný písomne upozorniť zákonného zástupcu žiaka.
7. Príspevok od zákonného zástupcu žiaka na čiastočnú úhradu výdavkov v ZUŠ.
7.1 Výška príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov v ZUŠ je podľa VZN č. 227/2022 Mestského zastupiteľstva mesta Michalovce o určení výšky príspevkov v školách a školských zariadeniach zo dňa 15.12.2022, podľa § 49 zákona ods. 4 zákona 245/2008 Z .z. o výchove a vzdelávaní a podľa § 5, ods.5, písm g) zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov nasledovná:
a. v prípravné štúdium hudobného odboru 6 €
b. základné štúdium vo výtvarnom odbore 6 €
c. základné štúdium vo tanečnom odbore 6 €
d. základné štúdium v literárno - dramatickom odbore 6 €
e. základné štúdium v individuálnom vyučovaní 10 €
f. štúdium pre dospelých 20 €
Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci na účet ZUŠ
Príspevok v ZUŠ sa neuhrádza, ak zákonný zástupca neplnoletého žiaka predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi.
7.2
Príspevok sa uhrádza na príjmový účet školy číslo: SK96 7500 0000 0040 2824 1672 ČSOB banka.
7.3
Príspevok podľa odseku 7.1 sa uhrádza jednou platbou za september až december v termíne do 10 septembra, a za obdobie január až jún jednou platbou do 10. februára vo všetkých odboroch. Platbu je možné uhradiť aj mesačne. Príspevok alebo rozdiel v príspevku sa vracia v prípade, ak ide o preplatok.
7.4
Príspevok sa uhrádza poštovým poukazom, bankovým prevodom, vkladom v hotovosti v ČSOB banke a internet bankingom. Zákonný zástupca je povinný preukázateľným spôsobom(kópiou dokladu) informovať triedneho učiteľa o úhrade príspevku obratom.
Školné sleduje a eviduje hospodárka školy podľa jednotlivých pedagógov a ich aktuálneho zoznamu žiakov. Zmeny v zozname žiakov je triedny učiteľ povinný oznámiť zástupkyni aj riaditeľke školy.
7.5
Žiak sa stáva riadnym žiakom školy na základe prevzatého rozhodnutia o prijatí a úhrade príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených so štúdiom. V prípade, že úhrada nie je preukázaná na základe § 50 ods. 2 písm. a) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelaní, riaditeľka školy rozhodne o mimoriadnom ukončení štúdia.
8. Záverečné ustanovenia
Porušenie tohto poriadku žiakmi, sa bude posudzovať na pedagogickej rade.
Školský poriadok nadobúda účinnosť v deň jeho oznámenia a osvojenia si žiakmi a zákonnými zástupcami žiakov na oznamovacej tabuli a na webovom sídle školy
Prerokované v Pedagogickej rade 31. 8. 2023
Prerokované v Rade školy dňa 11. 10. 2023
PaedDr. Alena Hersteková
riaditeľka ZUŠ