• Profesijný životopis

          •       Kreatívna výtvarná tvorba ju sprevádza od detských čias kedy navštevovala Ľudovú školu umenia. V Košiciach absolvovala Strednú umeleckopriemyselnú školu, v odbore propagačná grafika. Vysokoškolské štúdium ukončila bakalárskym diplomom na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vzdelanie rozšírila  štúdiom na Súkromnej škole úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch, odbor Ručné výtvarné spracovanie textílií a doplnila si ho aj prvou atestáciou.                            Pravidelne sa zúčastňuje na medzinárodných tvorivých kreatívnych kurzoch v Prahe, v Budapešti i v Rakúsku. Svoje skúsenosti, získané vedomosti a zručnosti odovzdáva pri organizovaní vlastných tvorivých dielní, letných kreatívnych táborov a víkendových výtvarných maratónov nie len pre deti, ale aj pre pedagógov materských a základných škôl a aj pre záujemcov z celého Slovenska. Od roku 2004 spolupracuje s klientmi Domova sociálnych služieb Anima v Michalovciach na projekte Art terapie.

            Má za sebou pár samostatných aj spoločných výstav. Je odbornou garantkou projektov Michalovce očami mladých výtvarníkov a Mladí výtvarníci v meste. Skôr narodení si pod jej vedením rozvíjali svoju kreativitu v projekte Vzdelávanie a tvorivé dielne pre seniorov, ktorý bol organizovaný v spolupráci s Mestským úradom Michalovce. V spolupráci s televíziou Mistrál realizuje program Kreatívne tvorenie.

            V roku 2012 získala cenu primátora mesta Michalovce a v oblasti pedagogiky bola v rokoch 2015 a 2017 ocenená titulom „Čin roka“.

            V našej Základnej umeleckej škole učí od roku 1988. V jej ateliéri sa žiaci zoznamujú s rôznymi technikami výtvarnej tvorby, cez kresbu, maľbu na rôzne materiály, grafické techniky ako je suchá ihla, či linorez, textilné techniky – maľba na hodváb, plstenie,  drôtovanie, dekupáž na rôzne povrchy, modelovanie, venuje sa aj technikám na výrobu šperkov, napr. tiffany a množstvu iných známych aj menej známych. Počas svojej profesionálnej dráhy dosiahla so svojimi žiakmi a študentmi celý rad domácich celoslovenských  a zahraničných úspechov.

            Z mnohých spomenieme 1. miesto žiaka Tomáša Uhrína na medzinárodnej súťaži v Japonsku. Maľbou na hodváb získala Nikola Balent Nováková najvyššie ocenenie v Číne, kde spolu s ňou uspeli aj ďalší 7 žiaci.

            Na celosvetovej súťažnej výstave „Madame humanite“ v Prahe, usporiadanej akadémiou umení uspeli v niekoľkých ročníkoch Mariana Očková, Dominika Puchírová a Zoe Babinčáková. V tejto súťaži získala spolu s pedagogičkami Janou Wiczmándyovou a Erikou Frankovičovou v r. 2018 ocenenie pre školu za pedagogickú  činnosť.

            Zúčastnila sa so žiakmi niekoľkých ročníkov medzinárodnej súťaže „Gold Europe“ v Prahe, kde získala najvyššie ocenenie „Grand Prix“ so žiačkou Nikolou Kalinovou a s ďalšími:

            1. miesto - Patrícia Koscelníková , Hana Tokárová, Juliana Matiová, Sára Valisková, Viktória Walterová, Emma Eľková, Ema Černakovičová, Edita Dolobáčová, Natália Kalinová, Nina, Semjanová,

            2. miesto - Barbora Bobošová, Nikola Gramátová a Miroslava Maťašová,

            3. miesto – Barbora Mihalyiová

            Medzinárodná súťaž „Bienále portrétu Košice 2021“ získali bronzové pásmo -    Matej Haluška a Andrea Pukasová.

            Z celoslovenských súťaží vyberáme:

            • „Talent – Umenie – Kumšt“ usporiadanej Strednou školou umeleckého priemyslu Hodruša Hámre: 1 miesto - Nikola Balent Nováková a Veronika Šuková,                 2. miesto – Sára Dzjurová
            • „Gabi“ - výtvarná súťaž pre ZUŠ v Galante: 1. miesto – Dominika Puchírová
            • „Budimírske studničky“ : získala 3 roky po sebe 1. miesto Martina Semjanová, tiež 1. miesto Nela Radová a Samanta Mojsejová
            • Celoslovenská súťaž usporiadaná spoločnosťou Šeft „Grafický návrh obálky žiackej knižky“: ocenená práca Dominiky Bavoľárovej bola vybraná do tlače a tiež práca Sáry Dzjurovej.
            • Na medzinárodnej prehliadke výtvarnej tvorivosti detí predškolského veku „Žitnoostrovské pastelky“, organizátor Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede ocenené práce Natálie Petrovskej a Maríny Tirpák.

            Spomeňme aj výsledky žiakov z okresných súťaží:

            • „Kto je mojím ochrancom“ - hlavnú cenu získala Katarína Vargová, 1. miesto Sára Richvalská, 2. miesto Karolína Kakarová a Nina Kalaninová a 3. miesto Emília Firdová
            • „Vesmír očami detí“ okresné kolo -  1. miesto Olívia Krajňáková, Sára Dzjurová a Ivan Dučai, ktorého práca získala 1. miesto na celoslovenskom kole v Hurbanove.
            • Medzinárodná výtvarná súťaž „Bienále portrétu Košice“ – Matej Haluška a Andrea Pukasová
            • Celoslovenská súťaž žiakov ZUŠ s medzinárodnou účasťou „Cesta čiary“, usporiadateľ ZUŠ Kremnica – Dominika Puchírová, Matej Haluška, Miroslava Maťašová a Sára Dzjurová.

             

            Počas 35 ročnej praxe pripravila viac ako 60 žiakov na školy s umeleckým zameraním  a to  AVU v Prahe, Londýne, VŠVU v Bratislave, Banskej Bystrici, Pardubiciach,         stredné umelecké školy v Košiciach, ci pedagogické školy v Prešove, Levoči a Trebišove. Z mnohých úspešných absolventov spomenieme :

            • Michaelu Butkovú - študentka Akadémie výtvarných umení v Prahe
            • Julianu Matiovú- štúdium maľby na VŠVU v Banskej Bystrici
            • Elizabeth Vargovú - VŠVU v Bratislave,
            • Viktóriu Krajňákovú - štúdium animovanej tvorby na FAMU v Prahe
            • Barbora Lesníková - architektúra na Technickej univerzite v Košiciach.