• Alena Hersteková rod. Pichoňská

Ľudovú školu umenia v Michalovciach  začala navštevovať  v roku 1974 v triede pani učiteľky Gabriely Kravetzovej. Jej pedagógmi v hre na akordeóne v prípravnom štúdiu boli Ladislav Buraľ, v septembri  v prvom ročníku Dezider Košík a od októbra 1975 počas štúdia I. a II. stupňa a Kurzu pre dospelých v roku 1985  Jozef Kolesár.
            Počas celého štúdia úspešne reprezentovala školu a získala popredné umiestnenia  na okresných, krajských a celoslovenských súťažiach v sólovej a komornej hre (duo, trio) na akordeóne. Zároveň vystupovala každoročne na desiatkach verejných koncertov aj vystúpeniach pri rôznych príležitostiach organizovaných ĽŠU, ZŠ T. J. Moussona a Gymnáziom P. Horova. Počas štúdia na GPH bola korepetítorkou speváckeho zboru, ktorý pracoval pod vedením riaditeľa Michala Lopucha.
            Počas vysokoškolského štúdia  na pedagogickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika sa zúčastnila VOČ v hre na akordeóne a pôsobila v Speváckom zbore, ktorý reprezentoval univerzitu na celoslovenských súťažiach Akademická  Banská Bystrica, IFAS – medzinárodnom festivale akademických speváckych zborov  v Pardubiciach ČESKÁ REPUBLIKA. So zborom účinkovala aj na  množstve koncertov na Slovensku aj v zahraničí v Maďarsku(Ostrihom), Českej republike(Ústí nad Labem).
            Štúdium ukončila s Cenou rektora univerzity P. J. Šafárika za vedecko-výskumnú činnosť.
            Od roku 1990 pôsobí ako učiteľka hudobnej náuky a hry na akordeóne v ZUŠ Michalovce.  Zabezpečovala   spoluprácu s 24 materskými školami v meste Michalovce, organizovala výchovné koncerty pre MŠ, ZŠ a SŠ v Michalovciach a okrese Michalovce. V rokoch 1990-1992 spievala v Speváckom zbore michalovských učiteľov. Od roku 1995 – 2001 pracovala ako vedúca predmetovej komisie Hudobnej náuky.  V rokoch 1999-2001 pracovala ako externý metodik pre Hudobnú výchovu  v ročníkoch 5. - 9.  pre 27 ZŠ v okrese Michalovce.
            Na Základnej umeleckej škole Štefánikova 20 v Michalovciach ako  zástupkyňa riaditeľa školy pôsobí od roku 2001. Od roku 2009 pôsobí vo funkcii riaditeľky školy.
            Pravidelne organizuje výchovné koncerty pre MŠ, ZŠ a SŠ v meste, spolupracuje s Domovom sociálnych služieb   v projekte  muzikoterapie. Pripravovala projekty na medzinárodné aktivity pre dotačný systém Pro Slovakia. Získala nemalé sponzorské príspevky na materiálne vybavenie školy  a na projekty spojené s reprezentáciou mesta Michalovce. Podporou vytvárania stabilnej základne žiakov a získavaním finančných prostriedkov pre Detský spevácky zbor Pro Musica výraznou mierou prispieva k vysokej úrovni tohto hudobného telesa, ktorý reprezentuje školu a mesto Michalovce  po celom svete. Vytvorením  ďalších troch elokovaných  pracovísk v Jovse, Vinnom a Budkovciach sprístupnila umelecké vzdelávanie aj pre deti v rámci okresu. Dobrým ukazovateľom kvality školy je vyrovnaný stav  žiakov cca 1200 niekoľko rokov. Za uplynulé obdobie založila dlhodobo chýbajúci Literárno – dramatický odbor, ktorý už  získal  Zlaté pásmo a Špeciálnu cenu na Celoslovenskej súťaži v Šali.
             Je progresívna v uplatňovaní nových technológií a materiálneho vybavenia školy a jej technického zázemia. Vytvorila podmienky na vedenie elektronickej triednej knihy a online vzdelávania cez MS Teams. Podporuje pedagógov vo zvyšovaní kvalifikácie, čo sa prejavuje  v kvalitnom pedagogickom procese a výsledkom je umelecká tvorba detí ocenená na všetkých úrovniach súťaží výtvarného, hudobného, tanečného a literárno - dramatického odboru. Spoluprácou so základnými a materskými školami kultúrnymi organizáciami mesta skvalitňuje umeleckú a kultúrnu úroveň života v meste Michalovce.